Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Ještěd

je jedna z hlavních dominant Liberce a severních Čech vůbec. Jedná se o nejvyšší horu Ještědského hřbetu (1012m). Na vrcholu dnes nalezneme televizní vysílač technicistního architektonického stylu, v jehož dolní části je restaurace a hotel.

Roku 1737 byl v těchto místech postaven kamenný kříž, který byl roku 1812 povalen. Vyrostl zde domek sloužící jako občerstvovací stanice, kterou po r. 1868  nahradila kamenná chata s 5m vysokou vyhlídkovou věží. Věž musela být záhy zbořena a nahradila ji 23 m vysoká kamenná rozhledna, slavnostně otevřená r. 1907. Tato stavba však r. 1963 shořela a po dvou letech se začala budovat moderní budova s věží vysokou 90 m dle návrhu architekta Karla Hubáčka, jenž byl r. 1969 za tuto stavbu oceněn prestižní Perretovou cenou Mezinárodní unie architektů.

Na Ještěd jezdí od r. 1975 dvoukabinová lanovka. Využít ji můžete denně kromě pondělí v době od 8 do 19 hodin.

Vrchol nabízí úchvatný rozhled do všech světových stran, spoustu turistických a cyklistických stezek a v zimě velmi atraktivní skiareál pro lyžaře všech náročností.


rozhledna Černá Studnice, Smržovka

 (12 km) Černá Studnice (869 m) je nejvyšším vrcholem Černostudničního hřebene. Od r. 1905 zde stojí turistická chata a 26 m vysoká žulová rozhledna, postavena podle návrhu architekta R. Hemmricha. Na vrchol vede 91 schodů, po jejichž zdolání se vám naskytnou krásné výhledy na města Jablonec a Liberec, ale také na Jizerské hory, Krkonoše a Český ráj. Dostanete se sem autem, na kole i pěšky.


rozhledna Královka, Janov nad Nisou (5 km)

 Rozhledna Královka (dříve zvaná Königova vyhlídka) leží na vrcholu hory Nekras (859 m) nad Bedřichovem v Jizerských horách a nabízí jeden z nejhežčích rozhledů na Jizerské hory, Ještěd, Lužické hory, Český ráj a Krkonoše.

Do roku 1906 zde stála jen dřevěná věž, kterou zničila vichřice a r. 1907 ji nahradila 23 m vysoká kamenná rozhledna o 102 schodech, kterou projektoval stavitel Stephan Arnold. Roku 1934 k ní přibyla turistická chata s restaurací. Dostanete se sem autem, na kole i pěšky.


rozhledna Štěpánka, Kořenov

( 22 km) Osmiboká kamenná novogotická rozhledna Štěpánka se nachází na vrchu Hvězda (958 m) v Příchovicích u Kořenova.

Stavba rozhledny byla započata knížetem C. Rohanem v roce 1847 na počest arcivévody Štěpána, po němž byla také pojmenována. Knížeti dle pověsti cikánka předpověděla, že s dostavbou rozhledny zemře, ten proto stavbu zastavil. Po 40 letech však stavbu věže dokončil kořenovský horský spolek a kníže zemřel.

Od r. 1892 je rozhledna Štěpánka přístupna veřejnosti. Z její 20m výšky můžete obdivovat českou i polskou stranu Jizerských hor, Krkonoš a krásných horských chalup.


rozhledna Smrk, Nové Město pod Smrkem

(38 km) Ocelová rozhledna leží na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor, Smrku (1124 m).

Otevřena byla roku 2003. Její výška je 23 m a na ochoz se dostanete po 91 schodech.

Dnešní stavbě předcházela dřevěná rozhledna (její kopii můžeme vidět v pražské zoologické zahradě – rozhledna Obora), kterou vystavěli r. 1892 občané Nového Města pod Smrkem v reakci na stavbu rozhledny pruských sousedů na o 19 m nižším vedlejším vrchu Stoh. Rozhledna zde vydržela dalších 50 let než byla zničena.


rozhledna Bramberk, Lučany nad Nisou

(4,5 km) Rozhledna Bramberk leží na kopci Krásný (787 m) a do její 21 m výšky vystoupáte po 96 schodech, odkud můžete obdivovat krásy Jizerských hor, Ještědu, protilehlého Černostudničního hřebene či Krkonoš.

Před touto krásnou žulovou rozhlednou zde od r. 1884 stála rozhledna dřevěná, která bývala pro nepřízeň počasí ale často zavřená, a proto se zde lučanský horský spolek rozhodl vybudovat rozhlednu novou, dle plánů jabloneckého architekta R. Hemmricha. Stavba nové žulové věže byla otevřena r. 1912.

V letech 2008-10 byla pro majetkové spory rozhledna uzavřena, ale nyní je opět zpřístupněna.


rozhledna Nisanka, Nová Ves nad Nisou

(9 km) Rozhledna Nisanka leží nad obcí Nová Ves nad Nisou ve výšce 676 m a slouží zároveň jako telekomunikační věž. Otevřena byla r. 2007 a její název byl odvozen od nedalekého pramene řeky Nisy (cca 10 min. chůze).


rozhledna Petřín, Jablonec nad Nisou

(7 km) Rozhledna s výletní restaurací leží na vrchu Petřín (635 m) na jižním okraji Jablonce n/N. Postavena byla v roce 1906 a když vystoupáte po 91 schodech do 20m vysoké věže, nabídne vám krásný panoramatický pohled na město Jablonec, Tanvaldský Špičák, ještědský či prosečský hřeben a Krkonoše.


rozhledna Rašovka, Šimonovice

(20 km) Nová 19,5 m vysoká rozhledna Rašovka leží v obci Šimonovice v Lužických horách a Ještědském hřbetu. Po zdolání 61 schodů se vám naskytne krásný výhled na Krkonoše, Bezděz a Trosky. K rozhledně přiléhá restaurace V trnčí.


rozhledna Slovanka, Janov nad Nisou (3,5 km)

 Rozhledna Slovanka je nejstarší železná rozhledna v Čechách. Leží na Maxovském hřebeni ve výšce 820 m nad částí Janova n/N zvanou Hrabětice.

Výstavba trvala jen několik dní a v r. 1887 byla rozhledna za účasti 5 tisíc návštěvníků (kteří na vstupném zaplatili víc než stála samotná stavba rozhledny). Chata Slovanka pochází z roku 1928. Původní turistická chata totiž r. 1895 vyhořela. Po druhé světové válce rozhledna chátrala, až musela být v r. 1997 znepřístupněna. Záchranou bylo r. 1999 vyhlášení stavby technickou památkou. Rozhledna byla díky příspěvkům dobrovolníků opravena a znovu zpřístupněna v roce 2000. Téhož roku byla uznána státní památkou.


rozhledna Tanvaldský Špičák, Albrechtice v Jizerských horách

(13 km) Kamenná rozhledna leží na vrchu Tanvaldský Špičák v obci Albrechtice v Jizerských horách, nedaleko Tanvaldu, ve výšce 831 m. Je vysoká 18 m a na vyhlídku ve výšce 14 m vede 69 schodů. Z vrcholu je kruhový výhled na Krkonoše a Jizerské hory.

Původně stála na vrchu hospoda, která však r. 1905 vyhořela. Dnešní rozhledna byla postavena podle plánů architekta R. Hemmricha r. 1909. Na počest šedesátiletého panování císaře Františka Josefa I. byla pojmenována Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa I. O rok později byl k rozhledně přistavěn hostinec, který byl do své dnešní podoby upraven v roce 1930.

Čtyřsedačková lanová dráha staví hned vedle rozhledny a v provozu je celoročně.Skiareál Špičák je největším střediskem sjezdového lyžování v Jizerských horách.


Rozhledna Pekelský vrch (nová) – Heřmanice

(30 km) Nová 24 m vysoká rozhledna s neobvyklým tvarem byla otevřena v září 2012. Na její vrchol se dostanete po 99 schodech a díky dvojitému točitému schodišti nepotkáte protijdoucí. Pěkný výhled je odtud na Lužické a Jizerské hory, Žitavskou nížinu, polskou elektrárnu Turów či Dětřichov. Na stavbu rozhledny bylo spotřebováno 35 m3 dřeva, 12 tis. vrutů a 8 set šroubů. Stavba stála 3,67 mil. Kč. Základní údaje:


skalní vyhlídka Holubník, Hejnice

(35 km) Skalní vyhlídka leží na hoře zvané Holubník (1070 m) na Hejnickém hřebeni a spojuje Ptačí kupy a sedlo Holubníku. Z vyhlídkové skály je kruhový výhled na Frýdlantsko, Ještědský hřbet a Jizerské hory s přehradou Bedřichov. Název pochází ze zaniklého geodetického vyměřovacího zařízení, svým tvarem připomínající holubník.


skalní vyhlídka Ořešník, Hejnice

(35 km) Skalní vyhlídka Ořešníku leží na Hejnickém hřebeni ve výšce 800 m nad údolím Velký Štolpich a Smědá, 9 km jihovýchodně od Frýdlantu. Nabízí úchvatný výhled do údolí Smědé, Hejnic, Raspenavy, Bílého Potoka, na Ptačí vrchy, Smrk a Poledník a při pěkném počasí až do Frýdlantu.


skalní vyhlídka Paličník, Bílý Potok

(35 km) Skalní vyhlídka Paličník leží v nadmořské výšce 944 m, mezi údolím Hájeného potoka a Smědé. Tvoří ji dva mohutné balvany spojené dřevěným můstkem, opatřené kovovým zábradlím a kamenné schody. Z vyhlídky je krásný výhled na Frýdlant, Krkonoše a severní svahy Jizerek. Ideální přístup je z Bílého Potoka a Smědavy.